1.Fekvenyomás egyenes padon.
1.Fekvenyomás egyenes padon
A fekve nyomást joggal nevezik a gyakorlatok "királynőjének". Az első kérdés, amit egy laikus feltesz a testépítőnek az: "És mondd, mennyivel nyomsz fekve?". A fekve nyomás egyike a kevés alapgyakorlatoknak. Nélkülözhetetlen a felsőtest, elsősorban a mellizom fejlesztésében.
- Feküdjön háttal a fekpadra úgy, hogy talpai a földön legyenek.
- Fogja meg a kétkezes súlyzó rudat a vállszélességénél picivel szélesebben.
- Engedje le a rudat a melléig, néhány centivel a mellbimbói alatti pozícióba.
- Nyomja ki a súlyzót a karja teljesen kinyújtott állapotáig.
- Engedje vissza a súlyt, az alsó pozícióban rövid szünetet tartva.
- A fejét tartsa a padon, a hátát próbálja meg minél kevésbé behajlítani, mert ez a mozdulat könnyíti a gyakorlatot, rontva ez által a hatásfokát.
- A csípőjét ne emelje fel a padról!
- Kinyomáskor kilégzést, leeresztéskor belégzést végezzen!
Hatás
A fekve nyomás igénybe veszi a mellkasi izmokat, a deltaizmokat és a tricepszet. A legtöbb testépitőbajnok a fekve nyomást tekinti a felsőtestgyakorlatok egyik legjobbjának.
Kiinduló helyzet
Feküdjön háton egy vízszintes gyakorlópadra, kb. vállszélességű fogástávolságban, tenyérrel felfelé fogja meg a kétkezes súlyzó rúdját. Karja legyen egyenes és a súlyzót pontosan mellkasa felett tartsa.
A mozgás
Biztosítva, hogy felső karja törzsétől oldalirányban kifelé mozogjon, lassan hajlítsa be karját és eressze lefelé a rudat, míg meg nem érinti mellkasának közepét, a mellbimbók vonalában. Nyomja vissza a kiinduló helyzetbe, és ismételje a mozgást a javasolt számban.
Edzéstipp
Ne homorítson a hátával, ne tartsa vissza lélegzetét. Ez a munkában lévő izomnak könnyebbség, és veszélyes is lehet.